Starostlivosť o uteráky a osušky – všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Napriek tomu, že s uterákmi a osuškami prichádzame do styku dennodenne, len málokto im venuje patričnú pozornosť. Pokiaľ však k ich praniu či sušeniu pristupujete nesprávne, veľmi rýchlo stratia svoje pôvodné vlastnosti. Vy následne pociťujete sklamanie, že akosi zle absorbujú vodu, dlho sa sušia, zapáchajú a robia sa na nich takzvané „žmolky“. No týmto problémom môže byť koniec. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, ako sa im vyhnúť.

 

Osuška a uterák - aký je medzi nimi rozdiel?

Na úvod rýchle ozrejmenie základných pojmov. Osuška a uterák totižto nie sú synonymá, ako si mnohí mylne myslia. Osušky majú obvykle väčšie rozmery a slúžia na utieranie celého tela – napríklad po sprchovaní. Uteráky majú menšiu veľkosť a najčastejšie sa používajú na rýchle vysušenie rúk.

uterak

Rozdiely však nájdete aj v materiáli. Osušky majú obvykle väčšiu gramáž, čo znamená, že v jednom metri štvorcovom je viac gramov materiálu ako v prípade uterákov. Osuška tak dokáže rýchlejšie nasať väčšie množstvo vody, čo je pri sušení tela značný benefit.

 

Správna gramáž uteráku a osušky

Gramáž kvalitných osušiek sa obvykle pohybuje na úrovni 450 až 600 g/m2. To síce znamená, že materiál má veľmi dobrú schopnosť „pohlcovať“ vodné kvapky, no na druhej strane o čosi dlhšie schne. Pri uterákoch je žiaduca nižšia gramáž v rozmedzí 300 až 450 g/m2. V takom prípade dokáže uterák celkom dobre vpiť vodu z rúk, pričom zároveň aj rýchlo schne. Vyhnete sa tak riziku zvýšenej vlhkosti v kúpeľni a prípadnému vzniku plesní.

 

Najobľúbenejšie materiály

Na výrobu uterákov a osušiek sa dnes využíva rada rôznych materiálov. K najobľúbenejším patrí froté, teda bavlnená priadza. Tá je príjemná na dotyk a ponúka veľmi dobrý pomer ceny a kvality. V prípade vyšších gramáží sa vyznačuje výnimočnou schopnosťou nasávať vodu, avšak tým pádom aj dlhšie schne.

Menšie zastúpenie na trhu má velúr, ktorý je taktiež tkaný z bavlny. Pripomína zamat a obvykle sa používa na výrobu dekoratívnych uterákov, pri ktorých sa nevyžadujú extra dobré vlastnosti.

osuska

Praktický tip: Ak hľadáte kvalitné uteráky či osušky rôznych veľkostí a farieb, zavítajte na portál BIANO. Zo širokej ponuky si rozhodne vyberiete! Navyše, môžete používať aj praktickú funkciu intuitívneho filtrovania produktov.

Do popredia sa v dnešnej dobe čoraz viac dostáva bambusové vlákno, ktoré prináša hneď viacero benefitov. Dokáže poňať až štyrikrát viac vody ako bavlna, je antistatické a prirodzene odoláva plesniam, roztočom či baktériám. Vzhľadom na to je vhodné aj pre alergikov a do dlhodobo vlhkého prostredia.

Populárnym materiálom je aj mikrovlákno, ktoré sa vyrába umelo a má veľmi dobré vlastnosti. Na jednej strane perfektne nasáva vlhkosť, a na strane druhej aj rýchlo schne. Keďže sa jednoducho žmýka, používa sa napríklad na výrobu osušiek k bazénu.

 

Pranie uterákov a osušiek

Pranie je hlavným faktorom, ktorý vplýva na vlastnosti a životnosť uterákov či osušiek. Mnohí sa pri ňom dopúšťajú chýb, v dôsledku ktorých dochádza k rýchlemu znehodnoteniu materiálu. Na čo by ste si mali dávať pozor?

pranie uterakov_low

Zdroj obrázka: pixabay.com

 

Správna teplota prania

Predtým, ako uterák či osušku vložíte do práčky, si pozorne prečítajte informácie na štítku, ktoré by mali vypovedať o povolenej teplote prania. Tá sa obvykle pohybuje na úrovni 40 až 60 stupňov Celzia. Určité materiály znesú aj teplotu 90 stupňov Celzia, ktorá dokáže zničiť takmer všetky vírusy a baktérie. Nikdy však neprekračujte odporúčanie výrobcu, keďže príliš vysoká teplota spôsobí poškodenie vlákien a stratu ich pôvodných vlastností. Žmýkanie môžete pokojne nastaviť aj nad 1000 otáčok.

 

Gél je lepší ako prášok

Pri praní sa neodporúča používať aviváž, ktorá zlepí a znehodnotí vlákna uteráku. Tie tak stratia svoje sacie schopnosti. Podobne negatívne môže na materiál vplývať aj prací prášok. Najlepším riešením je gél, ktorý sa v práčke ľahko rozpúšťa a nemá negatívny vplyv na vlastnosti vlákien.

 

Nepreplňujte práčku

Ak uteráky periete s inými vecami, môže ľahko dôjsť k ich poškodeniu. Často sa na nich začnú tvoriť „žmolky“, ktoré následne opadávajú na zem alebo ostávajú na koži. Pri praní tak platí jednoduchá nepriama úmera – menej je viac.

uterak tyrkysovy

 

Ako často prať?

Frekvencia prania uterákov závisí od ich použitia. Napríklad, uteráky na ruky sa z hygienického hľadiska odporúča prať každý deň. Naopak, veľké osušky, ktoré používate po sprchovaní, stačí meniť po 4 až 7 dňoch. No a čo sa týka uterákov na tvár, tie by ste mali prať približne po každých 4 použitiach.

 

Schnutie mokrých uterákov a osušiek

Aj nesprávne schnutie môže negatívne vplývať na životnosť a vlastnosti uterákov či osušiek. Vyhýbať by ste sa mali sušeniu intenzívnym zdrojom tepla – radiátorom či priamym slnečným žiarením. Vysoká teplota totižto dokáže zničiť a znehodnotiť vlákna. Najlepším riešením je prirodzené sušenie na vzdušnom mieste.

Nikdy nežehlite! Po dobrom vyschnutí už stačí uteráky alebo osušky poskladať a uložiť do skrine. Vyhýbajte sa žehleniu, ktoré ich ľahko poškodí.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie